اخبار

سلطه کرونا بر فرآیندهای جهانی

سلطه کرونا بر فرآیندهای جهانی
شیوع ویروس کرونا همه رسانه‌هاو شبکه‌های اجتماعی را تسخیر کرده است. تمام رسانه‌های جمعی در سطح جهان ،بخش عظیمی از فعالیت خود را به این موضوع اختصاص داده اند و آن را از زوایای مختلف مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌دهند. در این شرایط فعالیت‌های رسانه‌های جمعی به عنوان منابع عمومی اطلاع رسانی که همه نهادهای آموزشی دیگر تعطیل شده است، تنها تکیه‌گاه مبارزه با این بیماری محسوب می‌گردد. چترکرونا تنها برسر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی محدود نمانده است، بلکه پنهانی‌ترین زوایای زندگی انسان‌ها را در همه کشورهای جهان درنوردیده است . به نظر می‌رسد که تاثیر کرونا بر سیاست و عرصه‌های سیاسی و به عبارت بهتر تفوق و پیروزی کرونا بر عالم سیاست بیش از دیگر عرصه‌ها بوده است.

شیوع ویروس کرونا همه رسانه‌هاو شبکه‌های اجتماعی را تسخیر کرده است. تمام رسانه‌های جمعی در سطح جهان ،بخش عظیمی از فعالیت خود را به این موضوع اختصاص داده اند و آن را از زوایای مختلف مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌دهند. در این شرایط فعالیت‌های رسانه‌های جمعی به عنوان منابع عمومی اطلاع رسانی که همه نهادهای آموزشی دیگر تعطیل شده است، تنها تکیه‌گاه مبارزه با این بیماری محسوب می‌گردد. چترکرونا تنها برسر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی محدود نمانده است، بلکه پنهانی‌ترین زوایای زندگی انسان‌ها را در همه کشورهای جهان درنوردیده است . به نظر می‌رسد که تاثیر کرونا بر سیاست و عرصه‌های سیاسی و به عبارت بهتر تفوق و پیروزی کرونا بر عالم سیاست بیش از دیگر عرصه‌ها بوده است.

اکنون بیش از هر زمان دیگر، سیاست بین‌الملل و عرصه سیاست ملی در همه کشورها، دچار آشوب و بحران است. مناسبات بین‌المللی میان قدرت‌ها و کشورهای مختلف به شدت وخیم و دچار تنش‌های بسیار است. در سطح ملی تقریبا همه کشورهای در حال توسعه دچار بحران‌های ملی و منازعات محلی هستند. اکنون با گسترش کرونا ، به نظر می‌رسد که عرصه سیاست بین‌الملل کمی آرامش گرفته است و کشورها به نحوی هر کس مشغول مصیبت‌های خود و برنامه ریزی برای پسا کروناست. روابط تیره میان قدرت‌های برتر جهانی و منطقه‌ای، بحران‌های کوچک و بزرگ ودیگر مسایل بین‌المللی در این روزها به طور واضح تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است و تقریبا در نزد افکار عمومی فعلا جایی ندارد. اگر چه رقابت‌ها با عادی شدن وضعیت کرونایی بار دیگر در حال شعله ور شدن است و در این روزها جنگ لفظی میان دو ابرقدرت اقتصاد جهانی یعنی ایالات متحده و چین بر سر منشاء ویروس کرونا دو باره شروع شده است، اما در مجموع بسیاری از بحران‌های بین‌المللی به حاشیه رفته و جای همه آن‌ها را کرونا گرفته است. اما به نظر می‌رسد که تاثیر کرونا برمسایل ملی و بحران‌های داخلی کشورها بیش ازعرصه سیاست بین‌الملل بوده است. دربسیاری ازکشورها از جمله افغانستان مسایل و بحران‌های داخلی تحت تاثیرکرونا قرارگرفته است.

شیوع کرونا در کشورها و افزایش شمار مبتلایان در برخی از شهرها به کلی ماهیت نگرانی‌ها را عوض کرد. بالا رفتن قیمت‌ها در بازار و ترس از غیر قابل کنترل بودن کرونا ، اکنون به جدی‌ترین نگرانی عمومی تبدیل گردیده است.

در مجموع طی دو ماه اخیر و با شیوع بیماری کرونا در سطح جهان و گسترش سریع این بیماری، برای نخستین بار یک پدیده غیرسیاسی بر سیاست فایق آمده و اکثر منازعات سیاسی را به فراموشی سپرده است. اکنون زمان آن فرارسیده است که همه جهان بازی های سیاسی را خاتمه داده ودست از لجاجت‌های ناشی از منفعت طلبی بردارند و برای مقابله این بلای فراگیر متحد شوند.

وقتی نهادخانواده از مرکزیت بیفتد و در حاشیه قرار گیرد طبعا برای افراد یک جامعه نحوه مواجهه با خانواده و گذراندن وقت در آن و تعامل با اعضای خانواده دیگر دغدغه اصلی نیست. حتی در زندگی مدرن ،خانه تبدیل به «خوابگاه» می‌شود، جایی برای استراحت فیزیکی و آماده شدن برای حضور در نهادهای اجتماعی به اصطلاح مهمتر. در اینجاست که در برهه‌ای مانند شرایط کنونی که بسیاری نهادها و مراکز اجتماعی تعطیل می‌شوند و قرار است شهروندان تمام وقت خود را در خانواده بگذرانند با چالش‌هایی مواجه می‌شوند چرا که یک نهاد «فرعی» دوباره تبدیل به یک نهاد «اصلی» می‌شود.

 فراگیری ویروس کرونا در جوامع و توصیه و یا الزام به قرنطینه خانگی در این روزها جوانب و پیامدهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارد. اما آنچه از منظر خانواده قابل‌توجه است، تبدیل شدن خانواده به «اصلی‌ترین» و «مهم‌ترین» نهاد برای زندگی فردی و اجتماعی است. تغییر ناگهانی فضای زندگی و حضور طولانی در جایی که برای آن آمادگی و تمرین قبلی وجود نداشته، سخت است. لذا عجیب نیست که گزارش‌ نهادهای مختلف اجتماعی و حقوقی جهان از افزایش چشمگیر خشونت خانگی علیه زنان و کودکان در کشورهای مختلف بعد از قرنطینه شدن افراد در خانه‌ها خبر می‌دهند

 به گزارش یورونیوز (۲۸ مارس/۹ فروردین) وزارت کشور فرانسه اعلام کرده شکایت‌ها در خصوص خشونت خانگی در فرانسه از ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) که قرنطینه شروع شده است ۳۰ درصد افزایش داشته است. همچنین گاردین در گزارشی (مورخ ۲۸ مارس) به نقل از فعالان و متولیان حوزه آسیب‌‌های خانوادگی، نسبت به «افزایش انفجاری» خشونت خانگی در کشورهای مختلف از برزیل تا آلمان و از چین تا یونان هشدار داده است. در این گزارش وضعیت خشونت خانگی در کشورهای مختلف که به دلیل ویروس کرونا در قرنطینه قرار گرفته‌اند، مورد بررسی  قرار گرفته است. به طور مثال اگرچه دولت اسپانیا از ابتدای قرنطینه و اعمال جریمه‌های سخت برای نقض قوانین قرنطینه، اعلام کرده بود که زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند برای خروج از خانه و ثبت شکایات جریمه نمی‌شوند، اما تنها پنج روز پس از قرنطینه اولین خشونت خانگی با قتل زنی توسط شوهر جلوی چشمان فرزندان ثبت شده است.  فارغ از اینکه افزایش قابل‌توجه خشونت خانگی در طول  چند هفته قرنطینه نشان از عدم موفقیت بسیاری از شعارها در زمینه احقاق حقوق زنان و توانمندسازی آنها است. در دنیای امروز مهم‌ترین عامل جامعه پذیری یعنی خانواده در درون خود با  چالش جامعه‌پذیری و تعامل اجتماعی روبه‌روست. در هر حال قرنطینه فرصتی است برای بازگشت به خانواده به عنوان اصلی‌ترین نهاد در جامعه‌پذیری و تربیت نسل آینده، مرکزی‌ترین نهاد برای حمایت و پشتیبانی عاطفی انسان‌ها از یکدیگر، و مهم‌ترین نهاد در زمینه‌سازی گفتگو و تعامل اجتماعی صحیح. باید برای تعامل و گفتگوی اجتماعی از خانواده شروع کنیم. امید است با حضور فراگیر رسانه‌ها در خانه‌ها و به خصوص گسترش فضای مجازی، این فرصت از دست نرود.همکاری‌های بین‌المللی بین کشورها را شاهد خواهیم بود

همه شواهد و قرائن جهان بر این حاکم است که  ویروس کرونا علاوه بر اقتصاد، سیاست و... تأثیرات راهبردی داشته و در جهان پساکرونا بلوک بندی‌های جدید قدرت و نگرش جدیدی از همکاری‌های بین‌المللی بین کشورها را شاهد خواهیم بود و در این میان ویروس کرونا، مهم‌ترین و بیشترین تأثیر منفی را بر امریکا و اروپا داشته و روابط بین اعضای اتحادیه اروپا را نیز با «شکاف شمال/جنوب» و «شکاف شرق/غرب» دستخوش تحول و تغییرات کرده است و ضعیف شدن اتحادیه اروپا را پیش بینی میکند و همچنین بر حلقه هم‌گرایی ایالات متحده نیز تأثیر گذاشته و سبب پیدایش و سرعت‌گیری فروپاشی جغرافیایی امریکا (بامدل اتحاد جماهیر شوروی)خواهد شد و تزلزل و بی ثباتی سیاسی، امنیتی و جغرافیایی امریکا، مستقیماً موجب پیدایش و تقویت شکاف بین دو سوی پیمان آتلانتیک خواهد شد.پیش‌بینی می‌شود این ویروس:

۱ - در الگوهای دوستی و دشمنی بین کشورها تغییر ایجاد خواهد شد.

۲ - لیبرالیزم در اعمال توازن بین اقتصاد و سلامت مردم در سراشیبی سقوط قرار گرفته و جنبش وال استریت دوباره در سطحی فرا امریکایی و جهانی جانی تازه گرفته و به مثابه جنبش بیداری انسانی در سطح جهان به یارگیری خواهد پرداخت.

۳ - کانون‌های قدرت درجهان تغییرات اساسی خواهد کرد.

٤پاندمی ویروس  (فراملی و جهانی با آثار تولید و تکثیر حداکثری بحران) کمر جهانی سازی اقتصاد را در هم شکسته و سبب تضعیف و یا فروپاشی سازمان WTO خواهد شد.

۵ - این ویروس در خوش بینانه‌ترین حالت حداقل 5 سال ، کشورها را با هدف «کاهش آسیب ها»، «حفظ همگرایی ملی»، «استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی»، «پیدا کردن راه‌های زیست سیاسی نوین» و «روش‌های سازگاری با شرایط جدید» مجبور به اتخاذ راهبرد نزدیکی اقتصادی خواهد کرد.

۶ - به دلیل تأثیرپذیری حداقلی اقتصاد ایران از قواعد و پروتکل‌های اقتصادی بین‌المللی  در مدیریت قابل قبول کرونا ،به علت توان استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بومی، ملی، مردمی و نیروهای مسلح و توان علمی و سرمایه جوانی از سوی دیگر، در فضای پسا کرونا، روند نظام بین‌المللی به همگرایی با جمهوری اسلامی  روی خواهد آورد.

۷ - کشورهای جهان برای فرار از زندان و اسارت دلار و جلوگیری از واردات تورم متأثر از نقد کردن دلارهای بدون پشتوانه امریکایی تلاش خواهند کرد و همین مسئله به ایجاد بلوک‌های جدید اقتصادی منجر می‌شود.

 بر اساس تحلیل منتشره از سوی اداره امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد، اقتصاد جهانی در ۲۰۲۰ ممکن است به دلیل همه گیری جهانی کووید- ۱۹ تا یک درصد کوچک شود، و چنانچه اعمال محدودیت بر فعالیت های اقتصادی، بدون واکنش های مالی مناسب گسترش یابد، حتی ممکن است از این هم منقبض تر گردد

 رهنمودهای دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد دلالت بر آن دارند که میلیون‌ها کارگر در معرض خطر از دست دادن شغلشان قرار دارند، زیرا نزدیک به ۱۰۰ کشور، مرزهای ملی خود را می‌بندند. این امر ممکن است به معنای بروز انقباض اقتصادی0.9 درصدی تا پایان ۲۰۲۰، یا حتی بیش از آن باشد، در صورتی که دولت ها در ارائه حمایت های درآمدی و کمک به بالا بردن مخارج مصرف کننده با شکست رو به رو شوند.

 کشمکش صنایع خدماتی

 بر اساس این پیش بینی، اجرای قرنطینه در اروپا و آمریکای شمالی، به شدت در حال ضربه زدن به بخش خدمات، به ویژه صنایعی همچون تجارت خرده فروشی، اوقات فراغت و پذیرایی، خدمات تفریحی و حمل و نقل است که مشمول برقراری ارتباطات فیزیکی هستند. در مجموع، این قبیل صنایع، بیش از یک چهارم تمامی مشاغل را در این اقتصادها تشکیل می دهند. مادامی‌که کسب و کارها درآمدشان را از دست می دهند، احتمال دارد بیکاری به شدت افزایش یابد، به گونه ای که شوک سمت عرضه به شوکی گسترده تر در سمت تقاضای اقتصاد تبدیل شود. شدت این اثر، تا حد زیادی به طول مدت اعمال محدودیت بر تحرک افراد و فعالیت های اقتصادی، همچنین مقیاس و کارآمدی واکنش های خزانه داری‌های ملی بستگی دارد.   با وجود این شرایط، اداره  امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد، هم صدا با نظام ملل متحد، خواستار طراحی مناسب برای بسته‌های محرک مالی، با اولویت مخارج سلامت و حمایت از خانوارهایی شده است که بیشترین تأثیر را از همه گیری جهانی پذیرفته اند.

سرریز به کشورهای در حال توسعه

 تحلیل امروز همچنین هشداری است بر آن که اثرات نامطلوب ناشی از محدودیت های اقتصادی طولانی مدت در اقتصادهای توسعه یافته، به زودی از مجراهای تجاری و سرمایه گذاری، به سوی کشورهای در حال توسعه سرریز خواهند شد. افت شدید مخارج مصرفی در اتحادیه اروپا و ایالات متحده، واردات کالاهای مصرفی از کشورهای در حال توسعه را کاهش خواهد داد. کشورهای در حال توسعه، به ویژه آن‌ها که به گردشگری و صادرات کالا وابسته اند، با خطرات اقتصادی شدیدتری رو به رو هستند. تولیدات کارخانه ای جهانی، ممکن است به گونه ای معنادار کاهش پیدا کنند، و احتمال می رود تعداد رو به کاهش مسافران، به بخش گردشگری دولت های در حال توسعه جزیره ای کوچک، با به کارگیری میلیون‌ها کارگر با مهارت پایین، آسیب وارد کند.

سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی ملل متحد، از تعهد اخیر رهبران کشورهای گروه ۲۰ استقبال نمود که نشان می داد برای پاسداری از صنعت جهانی مسافرت، در راستای کمک به بهبود جهانی طی ماه‌های پیش رو، به حمایت مالی جسورانه نیاز است. همزمان، افت درآمدهای کالایی و معکوس شدن جریان‌های سرمایه ای، در حال افزودن بر احتمال بروز معضلات بدهی در تعداد زیادی از کشور ها است. ممکن است دولت ها در مقطعی که نیاز است برای متوقف ساختن همه گیری جهانی و حمایت از مصرف و سرمایه گذاری، هزینه‌ها را افزایش دهند، مجبور به کاهش مخارج عمومی‌گردند.

الیوت هریس، اقتصاددان ارشد سازمان ملل متحد و دستیار دبیرکل در توسعه اقتصادی، ابراز داشت هدف جمعی باید دستیابی به  بهبودی تاب آور باشد که سیاره ما را به مسیری پایدار بازگرداند. وی تأکید نمود: " نباید از مشاهده چگونگی تأثیر این امربر آسیب پذیرترین گروه‌های جمعیتی، همچنین مفهوم آن در توسعه پایدار غفلت نماییم."   در گزارش دیگری با موضوع مشابه که ۳۱ مارس از سوی اداره امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد انتشار یافت، هشدارهایی داده شد و، کارشناسان سازمان ملل متحد در آن، درخواستی گسترده برای " واکنش چندجانبه ای جامع، هماهنگ در مقیاس وسیع" به ارزشی معادل با دست کم 10 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی مطرح نمودند.

مسئولیت مشترک، همبستگی جهانی

سندی تحت عنوان "مسئولیت مشترک، همبستگی جهانی: واکنش به اثرات اجتماعی-اقتصادی کووید-19"، سرعت و مقیاس شیوع، شدت موارد، و از هم گسیختگی اجتماعی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا را توصیف می نماید.

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از گزارشی حاکی از هشدار جدی در مورد گستره بحران، رونمایی کرد. وی با اشاره به آن که این ویروس، " با به نابودی کشاندن زندگی‌ها و معیشت مردم، در حال ضربه زدن به هسته جوامع است"، تأکید نمود: " کووید-۱۹ بزرگترین آزمونی است که از زمان تشکیل سازمان ملل متحد، با یکدیگر با آن رو به رو شده ایم". دبیر کل سازمان ملل متحد، اهمیت تمرکز بر آسیب پذیرترین‌ها را از راه طراحی واکنش هایی مورد تأکید قرار داد که از میان سایر موارد، ارائه دهنده بیمه‌های سلامت و بیکاری، و حمایت های اجتماعی باشند، در عین حال، کسب و کارها را در راستای پیشگیری از ورشکستگی و از دست رفتن مشاغل، تقویت نمایند. وی افزود: بهبود حاصل شده از کووید-۱۹ باید اقتصادی به ارمغان آورد که متمرکز بر ایجاد اقتصادهای فراگیر و پایداری باشد که در رویارویی با همه گیری‌های جهانی، تغییر اقلیمی، و تعداد زیادی از سایر چالش های جهانی، از تاب آوری بیشتری برخوردار باشند.کرونا ویروس از لحاظ جغرافیایی در حال گسترش شتابان در جهان است و فراگیرشدن آن  ،تأثیرات فزاینده‌ای بر فعالیت‌ شرکت‌های تجاری و تولیدی در جهان می‌گذارد. در همین حال، شرکت‌های حمل و نقل هوایی در خط مقدم  تأثیرات منفی اقتصادی این ویروس قرار دارند. براساس بیانیه مطبوعاتی انجمن‌ بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا)  که در روز ۵ مارس منتشر شد، ویروس کرونا می‌تواند بین ۶۳تا ١١۳ میلیارد دلار به شرکت های حمل و نقل هوایی زیان وارد کند. شرکت تخصصی" فوروارد کیز" که به طور روزانه ١۷ میلیون رزرو بلیط هواپیما در سراسر جهان  را رصد می‌کند، می‌گوید فقط طی هفته آخر ماه فوریه،  میزان رزرو بلیط هواپیما به مقصد اروپا، از قاره آمریکا، آسیا و آفریقا ۷۹ درصد سقوط کرده است

حمل و نقل

انجمن‌ بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) گفته است که شرکت‌های هوایی با شرایط کنونی حدود ۶۳ میلیارد دلار  زیان خواهند داشت و در صورت گسترش بیشتر ویروس کرونا این رقم به ۱۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد  یافت. الکساندر دو جونیاک، مدیر کل این انجمن در پایان جلسه‌ای در سنگاپور گفت که با ملحوظ کردن شرایط دو ماه گذشته شیوع ویروس کرونا، چشم‌انداز این بخش در بیشتر نقاط جهان به شدت تیره و تاریک است.  به طور کلی می‌توان گفت که فعالیت‌ها و تأمین مالی شرکت های حمل و نقل هوایی در اثر گسترش ویروس کرونا آسیب جدی می‌بینند. این وضعیت، سرمایه گذاران را به شدت نگران کرده است. آنها در صدد خروج سرمایه‌های خود از این گونه شرکت ها هستند. هجوم سهامداران برای فروش سهام خود در شرکت های حمل و نقل هوایی با سقوط ارزش سهام این شرکت‌ها در بورس های اوراق بهادار جهان همراه بوده است. به عنوان مثال سهام شرکت هوایی " ایرفرانس- کا ال ام" ساعت ١۲ ظهر پنجشنبه ۵ مارس ۷ درصد کاهش یا فت. این شرکت از ١۹ فوریه، بیش از ۴۰ در صد از ارزش خود را در بورس از دست داده است.  طی ماه فوریه، " ایرفرانس- کا ال ام" بین ١۵۰ تا ۲۰۰ میلیون یورو از درآمد های خود را از دست داده است. این سقوط به دلیل توقف پرواز‌های این شرکت به چین از فوریه تا آوریل و ناشی از شیوع ویروس برآورد شده است.

ساز و کار همکاری کشورها برای مبارزه مشترک با بحران کرونا

 بسیاری از کشورهای جهان برای مقابله با ویروس کرونا همکاریهای نزدیک داشته اند و تجارب و یافته‌های پزشکی خود را با همکاری سازمان بهداشت جهانی در لحظه منتقل کرده اند. باتاکید بر اهمیت تلاش های هماهنگ در مجادله با کووید-19 سازوکار همکاری کشورها به ما امکان مبارزه مشترک با بحران کرونا را می‌دهد. رهبران جهان از ابتدای این پاندومی جهانی با یکدیگر مشاوره، تبادل نظر و همکاری داشته اند.

 نخستین همکاری های جهانی در مقابله با کرونا ارسال و تبادل محموله‌های بهداشتی و پزشکی  و کیت آزمایش ویروس کرونا در سطح گسترده ای صورت گرفت که این ارتباطات بین المللی در نوع خود کم سابقه بوده است . این ارتباطات باعث میشود تا در شرایط بحرانی جهان ، تعامل مسالمت آمیز و کنارگذاشتن اختلافات برای تقویت جبهه واحد علیه کوید 19 مد نظر قرار گیرد . مدیر کل سازمان تجارت جهانی هشدار داد: همه‌گیری ویروس کرونا ممکن است به عمیق‌ترین رکود اقتصادی تاریخ بشر منجر شود.  به گزارش یورونیوز، «روبرتو آزودو»، مدیر کل مستعفی سازمان تجارت جهانی  اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا منجر به کاهش 13 تا 32 درصدی مبادلات تجاری در سال 2020  منجر خواهد شد و بازگشت به اوضاع عادی به زمان پایان همه‌ گیری کرونا بستگی دارد.   آزودو افزود: سقوط بازارهای مالی در سال جاری  2020 از بحران اقتصادی سال 2008 نیز شدیدتر خواهد بود و در صورت همکاری تمام کشورها بازگشت به شرایط عادی  ممکن است از سال 2021 آغاز شود.مدیرکل مستعفی سازمان تجارت جهانی تاکید کرد: همه کشورهای دنیا در سال 2020 با کاهش دو رقمی در صادرات و واردات روبرو خواهند شد و آمریکای شمالی و آسیا سخت‌ ترین ضربه را خواهند دید.آزودو افزود: کاهش غیرقابل اجتناب در تجارت و تولید، نتایج دردناکی را برای خانواده‌ها و مشاغل به‌ دنبال خواهد داشت. صندوق بین المللی پول، نیز پیشتر درخصوص  گسترش ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی هشدار داده بود. گسترش ویروس کرونا، بر اقتصاد و  بازارهای مالی در اروپا و آمریکا همچنین آسیا تاثیر منفی گذاشته است.

منبع: معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه

۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۱۳
Euronews، مجله Time economic |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید