اخبار

تحریم ها فرصتی برای تکمیل زنجیره فولاد

تحریم ها فرصتی برای تکمیل زنجیره فولاد
جلسه هم اندیشی مدیران عامل شرکت های فولادی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به میزبانی شرکت فولاد اکسین با حضور معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی درخوزستان برگزار شد.

روز چهارشنبه چهارم دی ماه، حجت ­اله میرزایی به همراه مدیران عامل شرکت ­های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بازدید از شرکت فولاد اکسین خوزستان و خط تولید این شرکت، در جلسه هم ­اندیشی شرکت­ های فولادی زیرمجموعه وزارت کار حضور یافتند.

ابراهیمی مدیرعامل شرکت در این جلسه به گزارشی از عملکرد شرکت پرداخت و گفت: بر مبنای پیش بینی شرکت سازنده فولاد اکسین یعنی دانیلی ایتالیا باید 53 درصد سبد محصولات فولاد اکسین باید API تولید می ­شد، 10 درصد ورق ­های ساختمانی و 37 درصد ورق­ های آلیاژی که متاسفانه در سنوات گذشته به دلیل مشکلات اصلی که گریبانگیر اکسین بوده مثل وارداتی که در حوزه ورق­ های مورد نیاز نفت و گاز صورت می­ گرفت و همچنین فقدان سرمایه در گردش جهت تأمین مواد مورد نیاز، این سبد معکوس شده و 60 درصد سبد محصولات شرکت ورق­ های ساختمانی ، 10 درصد ورق ­های API و 30 درصد ورق­ های آلیاژی شده است.

مدیرعامل شرکت همچنین به افزایش تولید در سال جاری خبر داد و افزود: از ابتدای سال 88 تا پایان آذر ماه 98 بر مبنای محصول تولیدی ظرفیت 1میلیون و 50 هزار تن بر مبنای اسلب 23 تنی داریم ولی حداکثر تولیدی که داشتیم در سال94، 724 هزار تن بوده است و امسال تا پایان آذرماه به 548 هزار تن رسیده ­ایم و انشاالله تا پایان سال رکورد تولید زده خواهد شد. ولی فرقی که امسال با سال­ ها­ی گذشته دارد این است که در سال­ های 93 و 94 نزدیک به 95 درصد محصولات تولیدی ما در حوزه کامرشیال گرید بوده و امسال بالغ بر 50 درصد ظرفیت خط تولیدمان را در حوزه  API قرار داده ­ایم که در واقع با توجه به شرایط تحریم باعث شده است فعالیت ما در این حوزه بیشتر شود.

وی افزود: ما در سال 98 کار جدیدی که انجام داده ­ایم این بوده که یک نقشه استراتژیک کلی طراحی کرده ­ایم که بر مبنای این نقشه، اهداف استراتژیک را طراحی و به واحدها ابلاغ کردیم.

ابراهیمی همچنین از حضور فولاد اکسین خوزستان در یکی از بزرگترین پروژه های نفت و گاز کشور یعنی گوره به جاسک خبر داد و افزود: در بحث انتقال نفت محیط ترش حاوی گاز h2s که باعث خوردگی لوله ها می ­شود به همت توان داخلی و تبدیل تحریم به فرصت ما به همراه فولاد مبارکه و فولاد سازی اکنون در پروژه بزرگ گوره به جاسک تأمین ورق می­ کنیم.

مدت اجرای پروژه گوره به جاسک 54 ماه بوده و استارت این پروژه با حضور زنگنه وزیر نفت زده شده است. در تولید محصولات این پروژه ما بحث آزمایشگاه خوردگی را داریم که این آزمایشگاه بزرگترین آزمایشگاه خوردگی در کشور است و تائیدیه نهایی را از شرکت نفت بابت این آزمایشگاه گرفته­ ایم.

مدیرعامل فولاد اکسین از افزایش صادرات در سال 98 خبر داد و اظهار کرد: اتفاق خوبی که در سال 98 افتاد در بحث صادرات بود، ما در سال 98 با مشارکت فولاد اکسین خوزستان در تأمین مواد اولیه و صادرات توانستیم تا پایان آذر ماه 98، بیش از 35 هزار تن محصولاتمان را صادر کنیم و رکورد جدیدی را ثبت کنیم.

 در ادامه این جلسه میرزایی معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فولاد اکسین روزهای خوبی را سپری می­ کند، اتفاقات خوبی افتاده و نگرانی که قبلا وجود داشت دیگر وجود ندارد. ما در سال­ های گذشته از این شرکت بازدید کردیم و زیان انباشته بالا، تعهدات انجام نشده و پرونده ­های قضایی زیادی داشت که اکنون اوضاع خیلی بهتر شده است.

حجت اله میرزایی افزود: تحریم، نعمت­ های زیادی را برای شرکت­ های صنعتی استان داشته و واردات محصولات زیادی در این حوزه کاهش پیدا کرده است. به هر حال امروز تحریم ­ها برای دوستان ما پیامد مثبتی داشته است و زنجیره بزرگ فولادی در حوزه نفت و گاز با قدرت بیشتری تداوم می ­یابد.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان به تشریح استراتژی­ های این وزارتخانه برای بنگاه­ های اقتصادی زیرمجموعه پرداخت و گفت: ما سه استراتژی در شرکت ­های فولادی زیر مجموعه خود داریم، اول تداوم وضع موجود است. استراتژی دوم ما فروش بنگاه ­های کوچک و سهامداری و خرید بنگاه ­های بزرگتر می ­باشد و استراتژی سوم ما که همکاران ما در شستا پیشنهاد داده­ اند این است که یک مگا هلدینگ در حوزه فولاد تشکیل دهیم و این شرکت سهامدار تمام شرکت ­های فولادی باشد.

۴ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۴۰
معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید