اخبار

اولین جلسه کارگروه بازار سرمایه 20 آذر با میزبانی دکتر حجت اله میرزایی، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حضور مدیران شرکت های شستا و صاحبنظران اقتصادی برگزار شد.

اولین جلسه کارگروه بازار سرمایه 20 آذر با میزبانی  دکتر حجت اله میرزایی، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حضور مدیران شرکت های شستا و صاحبنظران اقتصادی برگزار شد.
میرزایی گفت: بازار سرمایه تاکنون توانسته روندهای کوتاه مدت را بطور دایم پیگیری کرده، بصورت آنلاین تغییرات بازار را پایش و رفتار خود را بر اساس تغییرات بازار اصلاح کند. همیشه این نگرانی وجود دارد که در شرایط نامطمئن، بخصوص شرایط خارج از کنترل مدیریتی که بویژه ممکن است ریشه در عوامل سیاسی داشته باشد، وضعیت بازار سرمایه چه خواهد شد. وی افزود سوالات اساسی که نیاز است به آن پاسخ داده شود نخست تصویر چشم انداز بلند مدت و میان مدت بازار سرمایه و سپس انتخاب بهترین رفتار صندوق های بازنشستگی در این بازه‌های زمانی است. وی افزود خروج از بنگاه داری و افزایش سهم دارایی ها در بازار سرمایه بعنوان یک راهبرد انتخاب شده است. این موضوع با لحاظ این نکته است که سهم صندوق ها در بنگاه های اقتصادی بر اساس قانون از بیست درصد تجاوز نکند.

میرعباسی، مشاور معاونت اقتصادی  به بررسی بازارهای موازی با تاکید بر بورس در یک سال گذشته پرداخت. مقایسه بازدهی سکه طرح جدید و دلار در هفته های اخیر، حاکی از  پیشروی بازدهی سکه از دلار بود که در روزهای اخیر، بازدهی آن ها یکسان شده است. همچنین سرانه خرید سهام به عنوان معیاری برای افزایش اقبال به بازار بورس، با رشد ارزش بازار در هفته های اخیر به  متوسط 10 میلیون تومان بهبود یافته است.خالص خرید حقیقی ها از نیمه دوم سال 98 با رشد قابل توجهی همراه شده و هفته سوم آذر از مرز 7.3 میلیارد تومان عبور کرد. در میان صنایع مهمی که بازار به آنها اقبال نشان داده، نقش صنعت شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی پررنگ بوده و بیشترین تغییر ارزش بازار در صنعت شیمیایی و فلزات اساسی با تغییر مثبت 74 درصدی رخ داده است. در سالی که گذشت، صنعت دارو، غذایی، سیمان به ترتیب بیشترین بازدهی را در میان صنایع داشته‌اند.

گرامی، مشاور معاونت اقتصادی طی گزارشی به مقایسه بازدهی بازارهای موازی مسکن، بورس، سکه و بانک طی سال‌های 71 تا 98 پرداخت که از رشد شاخص سرمایه‌گذاری در بازار مسکن منحصراً در شهر تهران و پیشی‌گرفتن آن بر سایر بازارها حکایت دارد.

میرزاکوچک شیرازی مدیرعامل صبا تامین، بیان کرد: مهم ترین عامل رشد بازار بورس را نرخ رشد دلار دانست و احتمال ضعیف رشد قیمت حامل های انرژی در بودجه 99 را عامل تعادل نسبی بازار در مقطع کنونی عنوان نمود. وی سرمایه گذاری در شرکتها با سود مستمر و بدهی پایین را توصیه نمود. وی در ادامه در پاسخ به سوال چشم انداز بازار بورس، این موضوع را منوط به پیش بینی نرخ دلار دانست و در نهایت بازار بورس با نرخ سودی فراتر از بانک پیش خواهد رفت.

نبی زاده ، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ارشک، رشد بازار سرمایه در کوتاه مدت را ناشی از رفتار حقیقی ها دانست و با توجه به تجربه سایر کشورها، در بلند مدت برای بازار کشور ما نیز ثبات و تعادل فراهم می شود.

شعبانی سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی، به مزیت نقد شوندگی بورس در مقایسه با بازار مسکن اشاره کرد. وی افزود سرعت گذار از مرحله بنگاه داری به بازار سرمایه، تبدیل داراییها به سهام وتعیین صنعت مربوطه، بازه زمانی اجرا و انتظارات ما دارای اهمیت است. تعدیل بنگاهداری به معنی کم رنگ شدن حضور صندوقها در برخی از صنایع و حداقل شدن مالکیت و مدیریت و رسیدن سهم به زیر 20 درصد در بنگاه و چگونگی تخصیص منابع حاصله در سرمایه گذاریهای جایگزین دارای بازدهی مناسب از جنس اوراق سود آور است.

در ادامه میرزایی معاون امور اقتصادی با ارائه گزارشی پیرامون بازدهی بازارها، به پیشی گرفتن بازدهی بازار سرمایه از سایر بازارها طی 20 سال گذشته صحه گذاشت . همچنین اظهار داشت که نرخ بازدهی دارایی های صندوق بازنشستگی کشوری از تمام شاخص های دیگر حتی نرخ تورم کمتر بوده است.

کریمی، مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه، بر اهمیت دارایی های نقد شونده در صندوق تاکید کرد. نیاز به سهم های نقد شونده و سود ده برای سرمایه گذاری در صندوق قابل دفاع است. سهم هایی که حجم مبنای پایینی دارند و یا دارایی های با قدرت نقد شوندگی پایین نظیر مسکن، در پورتفوی صندوق ها نمی توانند جای بگیرند.

میرزاکوچک شیرازی و شعبانی، نیز بر این موضوع تاکید کرده و همگن بودن بورس و ریسک پذیری سرمایه گذاران را مزیت بورس بر بازار مسکن دانستند. وزن دهی مناسب صنایع در صندوق ها جز دیگر نکاتی بود که شعبانی به آن اشاره کرد.

در ادامه حسینی بهشتیان ، مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه رفاه، در مورد وزن دهی صنایع در صندوق ها نکاتی را مورد توجه قرار داد. وی اظهار داشت در مقطع کنونی که بازار به سمت صنایع داخلی روی آورده، بهتر است سهم های نقد شونده برای صندوق ها انتخاب شوند. شرکتهای پروژه محور با تقسیم سود پایین نمی توانند گزینه ی مناسبی برای صندوق ها باشند.

شعبانی، به تغییرات نسبت قیمت بر درامد هر سهم  طی یک سال اخیر اشاره کرد و همچنین وی به اهمیت خروج از بنگاه داری و عرضه شرکت های شستا تاکید کرد. ذکر این نکته که منابع حاصل از عرضه در کجا سرمایه گذاری شود حائز اهمیت است.

میرزاکوچک شیرازی ، به معضل فضای کسب کار کشور  و ضعف بخش خصوصی و عدم وجود پتانسیل های مالی و مدیریتی اشاره کرد. راه حلی که می توان متصور بود این است که نهادها بصورت ضربدری سهام یکدیگر را بر عهده بگیرند. همچنین وی به عرضه 7 شرکت دیگر از مجموعه شستا در آینده نه چندان دور اشاره کرد.

باباگل زاده معاون شرکت تامین سرمایه امین، در ادامه صحبت ها سه شاخص را برای تخصیص دارایی های صندوق ها عنوان کرد.بازدهی مستمر یا بازدهی با ریسک تعیین شده -نقد شوندگی دارایی-دارایی با تقسیم سود همراه باشد.

وی در ادامه به مشکلات مدیریت پورتفوی صندوق ها اشاره کرد که شامل، عدم ارزش گذاری صحیح شرکتها، ضوابط موجود و حرفه ای نبودن است. او ضمن وابستگی بازار سرمایه به دلار، معضلات نظام بانکی و استقراض از آن را مطرح کرد.

در ادامه صحبت های بابا گل زاده، میرزایی به رشد 120 هزار میلیارد تومانی بودجه و رسیدن آن به عدد 480 هزار میلیارد تومان، اشاره کرد. وی تاکید کرد، این جهش 120 هزار میلیارد تومان هم آثار تورمی بزرگی خواهد داشت و هم تحقق پذیری پایینی دارد.

اسلامی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، به محدودیتی که در بودجه 99 برای صندوق های درآمد ثابت وجود دارد اشاره کرد.  طبق نظر دولت صندوقهایی بادرآمد ثابت موظف هستند تا 50 درصد دارایی های خود را اوراق دولتی خریداری کنند. این موضوع، باعث می شود مدیریت صندوقها از بین برود و صندوقها با خطر جدی در این زمینه مواجه خواهند شد. با نگاه مختصری به بودجه بنظر نمی رسید برای بهره مالکانه مشکلی ایجاد شود. اما مالیات با رقم بالا محقق نخواهد شد.

میرزایی معاون امور اقتصادی، میرزایی خبر داد پیش نویس دستورالعملی در دست تهیه است که به موجب آن  وزارت متبوع برای واگذاری شرکتها مکلف شده و شرکت صبا تامین کارگزار اصلی واگذاری خواهد بود. این تکلیف برای همه صندوقها است و شرط آن تغییر ترکیب سهامداری است و چون عمده دارایی ها متعلق به صندوق تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری است قاعدتا باید بخشی از سهام صندوق تامین اجتماعی را صندوق بازنشستگی کشوری خریداری کند که شرکت صبا تامین بعنوان شرکت معتمد مسئولیت واگذاری آن را بر عهده خواهد داشت.

در پایان جلسه اظهار داشت، گزارش کاملی از دارایی صندوقها براساس اطلاعات سال 96در دست تهیه است . مقایسه صندوق ها با صندوق های سایر کشورها و انتخاب ترکیب بهینه جز موضوعاتی است که در جلسه بعدی به آن پرداخته خواهد شد. انتقادات نسبت به بودجه نیز در کمیسیون بودجه و اقتصاد مطرح خواهد شد.

 

۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید