اخبار

نگاهی به پنج مشکل اصلی کارگران براساس اعلام سازمان جهانی کار

کارگران جهان چه مطالباتی دارند؟

کارگران جهان چه مطالباتی دارند؟
بسیاری از کشورها به‌خصوص کشورهای توسعه‌یافته هرسال با فرارسیدن اولین روز ماه‌ «می»، روز جهانی کارگر را جشن می‌گیرند و به همین مناسبت کارگران یک روز تعطیل هستند تا بتوانند از این روز، بهترین استفاده را داشته باشند.اما این تمام ماجرا نیست.

بسیاری از کارگران حتی در کشورهای توسعه‌یافته معتقدند، آن طور که باید از آن‌ها حمایت نمی‌شود و در برخی موارد حقوقشان پایمال شده است. برخی از کارگران اگرچه اعتراضات خود را علنی مطرح نمی‌کنند، ولی همواره از فرصت‌های متفاوتی استفاده می‌کنند تا مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانند. از این رو بد نیست مسئولان و سیاست‌گذاران بازار کار در کشورهای مختلف به نیازهای واقعی کارگران در روز جهانی کارگر امسال توجه داشته باشند، چون روند جهانی‌شدن و گسترش روابط تجاری میان کشورهای مختلف می‌تواند اثرگذاری مستقیمی در این گروه از جامعه داشته باشد. در اینجا به پنج مشکل اصلی کارگران براساس اعلام سازمان جهانی کار در سال‌جاری می‌پردازیم.

 برده‌داری نوین

براساس گزارش ارائه‌شده از سوی سازمان جهانی کار(ILO) تقریبا 21میلیون نفر از ساکنان زمین یا سه نفر از هر هزار نفر در مشاغلی کار می‌کنند که مجبور به انجام آن هستند و بدون رضایت، روزگار سپری می‌کنند و راهی برای فرار از آن ندارند

این مشکل اگرچه زندگی این گروه از کارگران را با چالش جدی روبه‌رو کرده است، اما ظاهرا کسب‌وکاری بسیار پُرسود برای گروهی خاص ایجاد کرده و براساس همان گزارش، تقریبا 150میلیارد دلار (133میلیارد یورو) در سال گردش مالی غیرقانونی در اختیار سودجویان قرار داده است. سازمان جهانی کار درباره پراکندگی این گروه از کارگران در دهکده جهانی نیز تعیین کرده، 56درصد از این گروه کارگران در منطقه آسیا و اقیانوسیه مشغول به کار هستند، 7/3درصد هم در آفریقا و تقریبا 8/1درصد هم در آمریکای لاتین در شرایط نامناسب یا همان قوانین برده‌داری به کار مشغول هستند و باقی هم در اروپا و آمریکای شمالی کار می‌کنند

 درآمد پایین تر از خط‌فقر

زندگی و معیشت اصلی‌ترین دغدغه‌ کارگران در سراسر جهان است و بسیاری از کارگران برای دستیابی به این شرایط در حال مبارزه و اعتراض به‌خصوص در کشورهای کمتر توسعه‌یافته هستند. این درحالی است که بانک جهانی سال گذشته اعلام کرده، بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان روزانه کمتر از 25/1دلار روزانه درآمد دارند که این پایین‌تر از خط‌فقر برای زندگی یک فرد است.به روایت این آمار، اگرچه از سال1981 میلادی تاکنون تعداد افرادی که زیرخط‌فقر زندگی می‌کنند تقریبا 930میلیون نفر کاهش یافته و رقم نهایی این افراد به یک میلیارد نفر رسیده، اما هنوز هم این موضوع باعث نگرانی اغلب کارگران کم‌درآمد است که مبادا به جمع فقرا اضافه شوند.بانک جهانی درباره بهترین عملکرد کاهش فقر معتقد است، چین بالاترین عملکرد را داشته و توانسته از سال 1981 تا 2011 میلادی تقریبا 753میلیون نفر را از فقر مطلق در این کشور نجات دهد.

  بیکاری

شاید رشد صنعتی و توسعه کشورها در اقصی‌نقاط جهان به‌ظاهر باعث کاهش بیکاری شده باشد، اما آمارهای رسمی بیانگر این نکته است که تقریبا 201میلیون نفر در سراسر جهان بیکار هستند و سازمان جهانی کار معتقد است، تا پایان سال‌جاری میلادی، تعداد بیکاران به 212میلیون نفر خواهد رسید.به همین دلیل شاید بتوان گفت، یکی دیگر از نگرانی‌های کارگران در روز جهانی کارگر همین نکته است که مبادا سال آینده بیکار شده باشند و برای تامین هزینه‌های زندگی خود دچار مشکلات عمده باشند. نکته قابل‌توجه این است که سازمان جهانی کار اعلام کرده از این میزان افراد بیکار، 73میلیون نفر جوان هستند که می‌تواند مشکلات عمده‌ای در جوامع ایجاد کند و از آن‌ها به‌عنوان «نسل زخمی» یاد می‌کند.

این در حالی است که مرکز آمار اروپا (یورواستات) سال گذشته اعلام کرده، نیمی از جمعیت بیکار قاره سبز افرادی بین 15 تا 73 سال هستند که بیکاری بلندمدتی را تجربه می‌کنند. به‌عنوان مثال، 5/73درصد از کسانی که به‌دنبال فرصت شغلی مناسب هستند، بیش از یک سال است که در این شرایط قرار دارند.

 شکاف جنسیتی کارگران

سازمان مردم‌نهاد و بین‌المللی «Women Aid» اعلام کرده، زنان کارگر به‌طور متوسط 30 تا 40درصد کمتر از کارگران مرد حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند. این آماری است که می‌تواند بسیاری از اعتراضات کارگری را در سراسر جهان به‌دنبال داشته باشد، به‌خصوص این اینکه سازمان جهانی کار اعلام کرده، درآمد کارگران زن، 70سال از کارگران مرد، عقب‌ماندگی را تجربه کرده‌اند.

 کودکان کار

مدت‌هاست که موضوع کودکان کار در برخی کشورها مطرح شده و در این زمینه اعتراضاتی هم شکل گرفته، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ضعف قوانین، همچنین مشکلات اقتصادی باعث شده، این مهم نادیده گرفته شده و در نهایت کودکان به‌جای آموزش سر از بازار کار درآورند که عمدتا حقوقشان هم رعایت نمی‌شود. سازمان جهانی کار در این زمینه اعلام کرده، کشورهای جنوب صحرای آفریقا با 59میلیون کودک کار یا 21درصد از کل کودکان کار سراسر جهان، بدترین منطقه برای کودکان معرفی شده است.این سازمان برآورد کرده، 78درصد از کارگران منطقه آسیا و اقیانوسیه را جوانان تشکیل می‌دهند که از این تعداد 3/9درصد کودکان هستند. این در حالی است که سازمان جهانی کار تاکید دارد، با سیاست‌های سخت‌گیرانه از ابتدای سال 2000 تاکنون، تقریبا تعداد کودکان کار یک‌سوم کاهش یافته و از 246 میلیون نفر به 168میلیون نفر رسیده است.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۱۰
هفته نامه آتیه نو به نقل از یورو نیوز |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید