اخبار

خطر کاهش درآمد صندوق‌های تامین‌اجتماعی

خطر کاهش درآمد صندوق‌های تامین‌اجتماعی
براساس آمار طی سال 2017 میلادی نرخ زادوولد در آمریکا به پایین‌ترین حد ممکن طی سی سال گذشته رسیده است.

جمعیت آمریکا به اندازه کافی رشد نکرده است. براساس آمار طی سال 2017 میلادی نرخ زادوولد در آمریکا به پایین‌ترین حد ممکن طی سی سال گذشته رسیده است. این اخباری است که می‌تواند نگرانی‌های عمده‌ای برای دولتمردان نیز به ارمغان آورد هرچند هنوز نرخ رشد جمعیت آمریکا بالاتر از 1980 تعیین شده است.

لیمن استون، اقتصاددان موسسه سرمایه‌گذاری آمریکا، در این زمینه می‌گوید: «آیا این اتفاقی است که باید نگرانش باشیم یا اینکه باید هرچه زودتر درباره آن تصمیم‌گیری کنیم؟»

استون معتقد است، بدون تردید هرچه هست نگرانی‌های اقتصادی است و باید درباره آن جدیت بیشتری داشته باشیم، چون رشد جمعیت مستقیم بر نرخ رشد اقتصادی، همچنین خدمات اجتماعی اثرگذار است. چون زادوولد کمتر درآمد تامین‌اجتماعی را کاهش داده و در نهایت خدمات درمانی «مدی‌کِیر» کاهش خواهد یافت و تعداد کمتری از متقاضیان می‌توانند خدمات دریافت کنند که عاملی در شکاف اجتماعی خواهد شد، چون ثروتمندان پولدارتر و فقرا فقیرتر می‌شوند.

استون براساس آمارهای منتشرشده از نرخ زادوولد آمریکایی‌ها معتقد است، در این دهه همچنان سیر نزولی زادوولد آمریکایی‌ها ادامه یافته و جامعه امکان جایگزینی جمعیت جوان با مسن‌ترها را نداشته و در نهایت مشکلات صندوق‌های بیمه تامین‌اجتماعی آغاز خواهد شد و دومینوی نگرانی در جامعه آغاز به حرکت می‌کند.

در همین حال، استون تاکید می‌کند که نباید فراموش کنیم مسائل اعتقادی، همچنین افزایش سن ازدواج زنان در جامعه آمریکا اصلی‌ترین دلایلی هستند که درکنار مشکلات اقتصادی به کاهش نرخ زادوولد کمک کرده و باعث شده  امروز شاهد کمترین نرخ تولد باشیم.

این اقتصاددان با استفاده از شواهدی بیان می‌کند، حتی حذف قانون آزادی سقط جنین نمی‌تواند کمک قابل‌توجهی به باروری بانوان آمریکایی کند، بلکه لازم است موارد بسیار مهم‌تری را در نظر بگیریم به غیر از این، امکان دستیابی به موفقیت‌های خاصی برای جبران عدم تعادل هرم جمعیتی آمریکا نخواهد بود.

وی درباره مشکل اصلی تاکید می‌کند، اصلی‌ترین نکته‌ای که می‌تواند این روند را تغییر دهد، توجه به سن ازدواج بانوان آمریکایی است که اکنون اغلب آن‌ها در اواخر دهه چهارم زندگی یا اوایل دهه پنجم زندگی خود اقدام به ازدواج می‌کنند که همین روند عاملی در کاهش نرخ باروری در آمریکا شده است.

وی در تحقیقاتی که برای دریافت واقعیت افزایش سن ازدواج آمریکایی‌ها انجام داده دریافت، دستیابی به موقعیت برتر اجتماعی و مشاغل بالاتر باعث می‌شود که زنان سال‌های زیادی در حال تحصیل یا دانش‌آموزی باشند که فرصت ازدواج را از آن‌ها خواهد گرفت و در واقع  وقتی به فکر ازدواج خواهند افتاد که نزدیک به دوران یائسگی بوده و امکان باروری نخواهند داشت.

این در حالی است که باید بدهی‌های دوره آموزش دانشگاهی را هم به این روند بیفزاییم که در نهایت هر دو بخش جامعه یعنی مردان و زنان را تحت‌تاثیر قرار داده و کمتر آن‌ها را به سمت ازدواج هدایت می‌کند، چون هر دو گروه می‌خواهند با کارکردن و پرداخت بدهی، ‌هرچه سریع‌تر از شر اقساط وام دانشجویی خلاص شوند، به همین دلیل حتی اگر ازدواج هم کرده باشند به فکر فرزنددارشدن نخواهند بود، چون می‌خواهند پس‌انداز کنند.

این اقتصاددان درباره اولین مشکل ایجادشده در اجتماع را کاهش درآمدهای صندوق‌های تامین‌اجتماعی اعلام می‌کند و در نهایت می‌گوید: «طرح «مدی کِیر» یا بیمه‌ درمانی در نهایت با این روش با چالش روبه‌رو خواهد شد، چون ورودی کاهش یافته و هزینه‌های دولت برای تامین این کاهش افزایش خواهد یافت که در دوره‌ای تامین این هزینه‌ها تقریبا غیرممکن شده و شکاف طبقاتی بیشتر در جامعه دیده می‌شود

راهکار چیست؟

استون درباره راهکارهای موردنظرش می‌گوید: «برای جلوگیری از ورشکستگی صندوق‌های بیمه‌ای و اجرای دقیق سیاست‌های رفاه اجتماعی باید دولت مرکزی به‌گونه‌ای سیاست‌گذاری کند که هزینه‌های زندگی و معیشتی مردم در شرایط فعلی به‌خصوص جوانان و میانسالان کاهش چشمگیری داشته باشد

وی تاکید می‌کند، کاهش هزینه تحصیلات، مسکن، دستیابی به مشاغل مناسب، تعیین‌کننده نرخ بالای زادوولد در سرزمین فرصت‌هاست، اما اگر بخواهیم سیاست‌های دستوری را در پیش بگیریم روند نزولی زادوولد ادامه خواهد یافت.این اقتصاددان درباره یک راهکار سازنده دیگر برای فرزندآوری آمریکایی‌ها می‌گوید: «معافیت‌های مالیاتی برای فرزندان اول تا سوم به‌صورت پلکانی باعث می‌شود خانواده‌های بیشتری در کنار دستیابی به ارائه خدمات ارزان‌تر با استفاده از چنین مشوق‌هایی به فکر فرزندآوری باشند

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۲۷
منبع: هفته نامه آتیه نو. بلومبرگ؛ مترجم : مهراوه جلالوند |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید