اخبار

دانمارک؛ سرآمد سیستم‌های بازنشستگی

دانمارک؛ سرآمد سیستم‌های بازنشستگی
اگر از زمستان‌های طولانی و آسمان اغلب تاریک چشم‌‌پوشی کنیم، دانمارک یکی از شادترین ملت‌های دنیا را دارد. در آمار جهانی شادی، کشورهای اسکاندیناوی از سال 2012، سه سال در صدر بوده‌اند و دانمارکی‌ها یکی از بالاترین میزان‌های رضایت از زندگی و سلامت را دارند.

تعهد مردم به آزادی و مساوات جنسیتی، همچنین تاکید بر توازن کار و زندگی و موفقیت در هر دو آن‌ها فرهنگِ شادی را بین مردم رواج داده است. البته سیستم رفاهی کشور که برای تمام شهروندان یکسان است هم باعث تقویت احساس امنیت در میان دانمارکی‌ها شده.

بنابراین تعجب‌برانگیز نیست اگر بگوییم دانمارک بهترین کشور دنیا برای بازنشستگی است. علاوه بر دارا بودن کیفیت زندگی بالا و خدمات درمانی عالی، این کشور از نظر سطح حقوق در زمان بازنشستگی هم حمایت زیادی از مردمش می‌کند. دانمارک یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان مالیات بر درآمد را دارد، اما مردم کشور از این مالیات رضایت دارند، چون در مقابل، سیستم دولتی به آن‌ها حقوق بازنشستگی مکفی، خدمات درمانی و بیمه ارائه می‌کند.

سیستم حقوق و مزایای بازنشستگی دانمارک امسال برای پنجمین سال پیاپی به‌عنوان بهترین در دنیا معرفی شد. تحقیقی که بین 27کشور انجام شده،  نشان می‌دهد در هشت سال گذشته، هیچ کشوری در نگه‌داشتن این قوانین در سطح بالا و استاندارد این تداوم را نداشته است.

اما منابع مالی برای حقوق بازنشستگان در دانمارک از کجا تامین می‌شود؟ این کشور حدود 168درصد از درآمد تولید ناخالص ملی‌اش را برای آینده‌ بازنشسته‌ها اختصاص می‌دهد. به‌علاوه قانون‌های سختی برای کارفرماها تصویب ‌شده که آن‌ها را موظف به پرداخت حق بازنشستگی کارکنان‌شان می‌کند.

دانمارکی‌ها چه چالش‌هایی پیش‌ رو دارند؟ با افزایش آمار طلاق و تغییرات شغلی، فشار زندگی مدرن دارد به سرعت سیستم بازنشستگی دانمارک را تغییر می‌دهد. مردم این کشور اکنون رتبه چهارم جدایی در اروپا را دارند و این از هم پاشیدن خانواده‌ها تاثیر زیادی بر اقتصاد فردی دارد. به‌علاوه به دنیا آمدن بچه و وظایف شغل جدید هم می‌تواند پس‌اندازهای فرد را کم کند.

تحقیقات نشان می‌دهد، افراد در حال تجربه‌های جدیدی به‌واسطه‌ تغییر شغل، ازدواج و اتفاقات مختلف زندگی هستند و این‌ها به این معناست که برنامه‌ بازنشستگی کشور دانمارک هم باید با همان سرعت تغییر کند.

در کنار مواردی که ذکر شد، دانمارک با مشکل بزرگ‌تری هم روبه‌رو است. مثل بسیاری دیگر از کشورهای توسعه‌یافته‌ دنیا، جمعیت سالخورده در حال رشد چشمگیر است. به لطف پیشرفت‌های پزشکی و زندگی‌های سالم، دانمارکی‌ها عمرهای طولانی‌تری دارند و از آن‌سو نرخ زادوولد کاهش شدیدی داشته است. با کاهش نیروی کار فعال، سیستم بازنشستگی کشور هم دچار مشکل خواهد شد و بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند سیستم بازنشستگی کشور دانمارک باید هرچه زودتر تغییراتی داشته باشد.

محققان می‌گویند: «زندگی طولانی‌تر و سال‌های کار طولانی‌تر.» در واقع این یکی از راه‌هایی است که می‌تواند سیستم بازنشستگی دانمارک را نجات بدهد. مردم کشور باید قبول کنند نسبت به نسل گذشته، پنج تا ده سال بیشتر کار کنند تا بتوانند از همان مزایا بهره‌مند شوند.

از سال 2016، دولت دانمارک تغییراتی در این زمینه آغاز کرده و قرار است از سال 2025، سن بازنشستگی به تناسب امید به زندگی کشور باشد و تا صد سال آینده این عدد به میزان قابل‌توجهی بالا می‌رود.

دولت دانمارک با پیش‌بینی تغییراتی که در آینده‌ اتفاق می‌افتد دست به ایجاد یک سیستم اینترنتی زده که تمام افراد جامعه در آن حساب کاربری شخصی دارند و می‌توانند به جزئیات حسا‌ب‌های حقوقی‌شان دسترسی داشته باشند.

۶ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید