اخبار

گام پایانی صندوق بازنشستگی کشوری برای واگذاری شرکت های زیان‌ده

گام پایانی صندوق بازنشستگی کشوری برای واگذاری شرکت های زیان‌ده
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: هلدینگ های پنجگانه صندوق بازنشستگی کشوری باید هرچه سریعتر نسبت به ارائه گزارش عملکرد خود در زمینه واگذاری شرکت های زیان ده یا خارج از استراتژی این صندوق اقدام کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین، جمشید تقی زاده در شورای اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری که با حضور مدیران ارشد این صندوق و مدیران عامل هلدینگ های وابسته برگزار شد، با اشاره به برنامه و سیاست های جدی دولت تدبیر و امید در خروج صندوق های بازنشستگی از بنگاه داری، گفت: با توجه به نشست های مختلف برای مشخص شدن شرکت های قابل واگذاری و اعلام صندوق بازنشستگی کشوری برای اجرای این سیاست، لازم است هلدینگ های تابعه نسبت به روند پیشرفت کار و مشکلات پیش روی شرکت ها، گزارش عملکرد خود را ارائه کنند.

تقی زاده تاکید کرد: نباید زمان را از دست داد، باید وضعیت صندوق را برای خروج از بنگاه های زیان ده یا بنگاه هایی که خارج از سیاست گذاری حوزه اقتصادی است، مشخص کنیم.

وی با اشاره به نشست هیات امنای صندوق های بیمه و بازنشستگی گفت: در این نشست مسائل مهمی درباره خروج از بنگاه داری و نحوه فعالیت های اقتصادی صندوق ها مطرح شد و برخی صندوق ها در این حوزه گزارش هایی ارائه کردند.

تقی زاده گفت: تعاملات هلدینگ های تابعه باید با ستاد صندوق بازنشستگی کشوری به خصوص مدیرعامل، هیات مدیره و معاونت اقتصادی، نزدیک و با سرعت عمل بالا باشد؛ چراکه بررسی عملکرد هلدینگ ها و شرکت ها اهمیت بسیار زیادی دارد و باید شرکت های تابعه به طور کامل آنالیز شوند.

وی تصریح کرد: همچنین پروژه های مختلف با توجه به ابعاد و شرایط آن نیز باید در این نشست ها مورد توجه، گزارش دهی و ارزیابی قرار گیرد و اگر مشکل و موانعی در راه اجرا موجود دارد، به سرعت راه حل های مناسب آن با مشورت مدیران عامل و اعضای هیات مدیره مشخص شود.

تقی زاده با تاکید بر لزوم شفافیت در همه امور اقتصادی و به خصوص در هلدینگ های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری گفت: پیش از اینکه سازمان های نظارتی و حسابرسی عملکرد بنگاه های اقتصادی تابعه را مورد ارزیابی قرار دهند، خود ما باید با دقت و سرعت نسبت به بررسی شرایط موجود اقدام کنیم.

وی افزود: پروژه های ملی مرتبط با شرکت های تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری باید به خوبی رصد شوند و چرایی زمین گیر شدن برخی از آن ها به خصوص با توجه به منابع سرمایه ای که در این پروژه ها درگیر است، مشخص شود. ما باید از همه منافع پروژه های موجود بهره مند شویم و به همین دلیل نمی توان حتی از یک پروژه به سادگی عبور کرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین تاکید کرد: هلدینگ های تابعه باید ابتدا و در گام نخست، پروژه های در دست اجرا و زمین مانده را نهایی و تکمیل کنند و سپس به سراغ تعریف پروژه های جدید بروند و این یک دستورالعمل ضروری است.

تقی زاده خطاب به مدیرعامل هلدینگ ساختمان تراز پی ریز نیز گفت: با توجه به کلنگ زنی خانه های امید این هلدینگ باید در اسرع وقت نسبت به طرح و نقشه ساخت، منابع مالی لازم و آغاز کار اقدام کند و هرگونه مشکلی وجود دارد برای رفع مشکل و تسریع این پروژه ها به صندوق اعلام کند.

وی یادآور شد: بسیاری از فعالیت های اقتصادی و عمرانی نیازمند جذب سرمایه گذار و استفاده از شریک است که باید هلدینگ ها در این زمینه برنامه مشخصی را تعریف کنند.

تقی زاده درخصوص شرکت آپادانا سرام نیز گفت: اخیراً یک شرکت خارجی برای خرید این شرکت درخواست داده که باید بررسی های لازم در این خصوص انجام شود.

وی ادامه داد: برای فروش فولاد اکسین، لوله سازی اهواز و صبا فولاد نیز پیشنهاد شده تا این سه بنگاه اقتصادی در قالب یک بسته به فروش برسد تا برای خریدار جذابیت ایجاد شود و صندوق نیز بتواند با قیمت بالاتری آن ها را به فروش رساند.

تقی زاده گفت: برای فروش برخی از شرکت ها دریافت سهام به جای پول نقد می تواند سود بیشتری را برای صندوق حاصل کند تا ما به جای بنگاه داری و مشکلات آن بیشتر به مدیریت سهام و حضور در بازار مالی بپردازیم.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۶
اقتصاد آنلاین |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید