اخبار

ماشین‌سازی تبریز به بخش خصوصی واگذار شد

ماشین‌سازی تبریز به بخش خصوصی واگذار شد
سازمان خصوصی‌سازی ۱۰۰ درصد سهام شرکت ماشین‌سازی تبریز را به همراه املاک واقع در منطقه ایل‌گلی این شهر، به وکالت از سوی صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد به بخش خصوصی واقعی واگذار کرد. سیدجعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۲ مقرر شد دولت بخشی از طلب اعضای صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را بپردازد و دولت نیز با دریافت اعتبار مورد نیاز از خزانه‌داری کل کشور، موضوع را حل کرد.

دولت به‌ازای مطالبات کارکنان فولاد، سهام شرکت ماشین‌سازی تبریز و ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک آن واقع در ایل‌گلی تبریز را به اعضای این صندوق واگذار کرد و مقرر شد سهام این شرکت با وکالت سازمان خصوصی‌سازی به فروش برسد.  سبحانی اظهار کرد: پس از دو سال بازاریابی و همچنین انجام مذاکرات متعدد با خریداران و متقاضیان، سازمان خصوصی‌سازی سهام و املاک یاد شده را به قیمت تقریبی ۶۸۸ میلیارد تومان به یکی از صنعتگران و کارآفرینان اهل آذربایجان‌شرقی واگذار کرد. کارخانه ماشین‌سازی تبریز در سال ۱۳۵۱ با هدف تولید انواع ماشین افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکتروموتور، لیفت‌تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین‌آلات نساجی به بهره‌برداری رسید. محصولات این شرکت اکنون به کشورهای الجزایر، آفریقای جنوبی، عراق، ترکیه، آلمان، اتریش، جمهوری آذربایجان، یونان و عمان صادر می‌شود.

مالک جدید گروه ماشین‌سازی تبریز با اشاره به اینکه این کارخانه ۵۰ میلیارد تومان بدهی دارد، گفت: نوسازی این کارخانه نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است. قربانعلی فرخزاد اظهار کرد: قصد داریم این میزان سرمایه‌گذاری در یک‌سال آینده انجام شود و از همین امروز نیز مذاکراتی را با کشورهای پیشرو در ماشین‌سازی و ریخته‌گری آغاز کرده‌ایم. وی اضافه کرد: پس از تحویل کارخانه ماشین‌سازی و شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز از سوی سازمان خصوصی‌سازی، در نخستین روز کاری مبلغ ۷ میلیارد تومان بدهی پاداش پایان کار بازنشسته‌های شرکت را که در مجموع ۱۰۰ نفر بودند پرداخت کردیم. فرخزاد افزود: طبق توافقی که در معامله با سازمان خصوصی‌سازی داشتیم کل مبلغ کارخانه ماشین‌سازی تبریز به همراه واحد ریخته‌گری و زمین ایل‌گلی تبریز ۷۰۰میلیارد تومان بوده که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت و بقیه طی پنج سال به‌صورت سالانه یکصد میلیارد تومان پرداخت خواهد‌ شد. وی ادامه داد: اکنون حدود ۶۵۰ نفر در مجموعه گروه ماشین‌سازی تبریز و ریخته‌گری مشغول به‌کار بوده و به هیچ عنوان قصد اخراج کسی را نداشته و از طریق رسانه‌ها قول می‌دهم تا یک‌سال آینده با اضافه شدن یک هزار نفر دیگر ۱۹۰۰ نفر نیروی متخصص در این مجموعه مشغول به‌کار خواهند شد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید