اخبار

دردسرهای افزایش طول عمر انسان‌ها برای اقتصاد جهانی!

کسری ۴۰۰ تریلیون دلاری صندوق های بازنشستگی جهان

کسری ۴۰۰ تریلیون دلاری صندوق های بازنشستگی جهان
تغییرات هرم سنی جمعیت باعث افزایش نگرانی‌ها از ثبات وضعیت صندوق های بازنشستگی شده است و در صورتی که فکری برای حل این مشکل اندیشیده نشود، بحرانی ۴۰۰ تریلیون دلاری ایجاد خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد بدهی صندوق های بازنشستگی جهان می تواند تا سال ۲۰۵۰ به ۴۰۰ تریلیون دلار برسد که خطر بسیار بزرگی برای اقتصاد جهانی بوده و ممکن است رکودی که شبیه به رکود بزرگ سال ۲۰۰۷ است را ایجاد کند. این خطر پس از آن جدی تر شده است که کشورهای ثروتمند سرمایه‌گذاری های خود را روی سبک زندگی سالم تر به امید رسیدن به متوسط طول عمر ۱۰۰ سال افزایش داده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، این موسسه مستقر در سوئیس اعلام کرد مسن شدن جمعیت در کنار ناکامی دولت ها در افزایش سن بازنشستگی می تواند منجر به افزایش وسیع بار بدهی صندوق های بازنشستگی بزرگ شود. بسیاری از صندوق های بازنشستگی مانند صندوق های سرمایه گذاری عمومی عمل می‌کنند و با جمع آوری سرمایه از جمعیت در سن کار، آن را به پروژه‌های توسعه ای، بازارهای مالی و سایر فعالیت های سودآور تخصیص می دهند.

با این حال در شرایطی که بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولی تنها باید هزینه بهره بپردازند، صندوق های بازنشستگی باید ماهانه مبالغی را به مشتریان بازنشسته خود بپردازند. این باعث شده است صندوق‌های بازنشستگی با ریسک های اقتصادی وسیع تری مواجه شوند و افزایش بار بدهی آن‌ها را نسبت به بحران های آتی آسیب پذیر کند.

تحقیقات مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد کشورهایی چون آمریکا، کانادا، هلند، ژاپن، انگلیس و استرالیا که صندوق های بازنشستگی بزرگی دارند تنها در سه و نیم دهه آینده با افزایش شدید بدهی های خود مواجه خواهند شد و بدهی آن ها از ۷۰ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به ۴۰۰ تریلیون دلار تا سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

طبق اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، متوسط امید به زندگی در کشورهای اروپای شرقی و چین به ۷۰ سال و در کشورهای غربی و توسعه یافته تا حدود ۸۰ سال رسیده است. با این حال هنوز سن بازنشستگی ژاپن نسبت به دهه ۱۹۶۰ تغییری نکرده است و برای زنان ۶۰ و برای مردان ۶۵ سال است. همچنین گزارش دیگری از طرف بانک سرمایه گذاری سوئیسی " یو بی اس" نشان می‌دهد ۵۳ درصد سرمایه گذاران موفق امیدوارند بالای ۱۰۰ سال عمر کنند. ۹۱ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی "یو بی اس" اعلام کرده‌اند به دلیل افزایش امید به زندگی، در زندگی خود تغییرات مالی داده اند.

مجمع جهانی اقتصاد از دولت ها خواسته است سن بازنشستگی را افزایش دهند و به دلیل افزایش امید به زندگی، بسیاری از مردم مدت بیشتری را کار کنند. به علاوه مجمع از کشورها خواسته است با به کارگیری فناوری و اتوماسیون، ثروت لازم برای حمایت از کارکنان انسانی بازنشسته خود را تولید کنند.

مجمع همچنین خواهان انتشار آمارهای شفاف بازنشستگی برای افزایش آگاهی عمومی از چالش های پیش روی خود در دوران بازنشستگی شده است.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۴:۵۷
اقتصاد آنلاین |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید