نیم نگاهی به شاخص های توسعه استان لرستان

 ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  فایلهای مرتبط
نیم نگاهی به شاخص های توسعه استان لرستان
بر اساس مطالعات انجام شده در خصوص سنجش مولفه‌ها و شاخص‌های توسعه‌ استانی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی سال‌های اخیر، شش استان سیستان‌و‌بلوچستان، لرستان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و چهارمحال‌و‌بختیاری بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند که پیامد آن، پدیده‌های اقتصادی، اجتماعی و ... متعددی برای استان‌های مذکور بوده است و آنها را در رده مهاجرفرست‌ترین استان‌های کشور قرار داده است. شناسایی علل و پیامدهای این پدیده، نیازمند تحلیل عمیق‌تر و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های این استان‌ها و استان‌های همجوار آنهاست. با شناسایی کمبودها و کاستی‌ها و همچنین، مزیت‌ها و ظرفیت‌های استان‌های مذکور، می‌توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال را در هر یک از استان‌ها شناسایی و در راستای رفع تنگناهای اقتصادی و اجتماعی آنها اقدام کرد.

 استان لرستان طبق سرشماری‌های انجام گرفته، در سال 1398 رتبه دوم و در بهار 1399 رتبه نخست بیکاری را آن خود کرده است. عدم سرمایه‌گذاری‌های مدیریت شده در سطح استان، منجر به مغفول ماندن بسیاری از ظرفیت‌های توسعه شده است. به‌طوریکه بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در سطح دو شهرستان بروجرد و خرم‌آباد و نه در راستای ایجاد روابط و پیوندهای پایدار عمودی و افقی اقتصادی، بلکه در راستای افزایش واحدهای کسب و کارو به صورت پراکنده انجام گرفته است. عدم تعادل و توازن در پخشایش سرمایه‌‌گذاری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی و تمرکز در دو شهرستان بروجرد و خرم‌آباد از طرفی و تنوع‌پذیری و تاب‌آوری پائین اقتصادی استان، منجر شده است که بسیاری از نیروی کار استان، امید خود را برای یافتن شغل مناسب از دست داده و بدین‌ترتیب، استان لرستان همواره در رده مهاجرفرست‌ترین استان‌های کشور قرار گرفته است.

این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.